ORIGAMI

ORIGAMI to stara sztuka składania papieru. Powstała dawno temu. Stanowiła bardzo ważny element obyczajów i kultury ludów Dalekiego Wschodu.
Kolebką papierowych składanek były Chiny. Słowo origami jest jednak typowym słowem japońskim. Sztuka ta jest również najbardziej charakterystyczna właśnie dla kultury Japonii. W tym kraju dzieci już w przedszkolach składają tradycyjne formy papierowe.

Obecnie składanie papieru traktowane jest jako przyjemne hobby, sposób spędzania wolnego czasu, zabawa czy jedna z form wspierania kształcenia. Coraz częściej proponowane jest jako forma terapii w pracy z dziećmi, młodzieżą, a nawet dorosłymi. Kreatorami nowych form tej sztuki oprócz Japończyków są Hiszpanie, Włosi, Węgrzy, Amerykanie. Origami  podoba się również Polakom. Od ponad 10 lat istnieje u nas Polskie Centrum  Origami, które upowszechnia sztukę składania papieru.

Techniki składania papieru:

  • origami płaskie z koła – to technika składania i komponowania wieloelementowych modeli papierowych, z trafnie dobranej liczby kół, to znaczy takiej, aby kształt formy powstał przy użyciu jak najmniejszej liczby kolistych płaszczyzn origami,
  • origami płaskie z kwadratu – dokładnie analizujemy model podany na zdjęciu, wybieramy odpowiednią liczbę kwadratów zginamy je i komponujemy wybrany model najlepiej na kolorowym kartonie, gotową formę przyklejamy niewielką ilością kleju, tak aby kwadraty się nie posklejały,
  • origami płaskie z trójkąta równobocznego – tak jak z koła i kwadratu,
  • origami przestrzenne z koła,  kwadratu prostokąta, trójkąta.

Technika origami jest doskonałym sposobem miłego i pożytecznego spędzania czasu w rodzinie. Wykonane wspólnie prace mogą być dekoracją pokoju dziecka, ale również całego domu. Stają się także kukiełkami, zabawkami, prezentami czy niespodziankami dla innych.
Origami określa się jako metodę na sukces dziecka i nauczyciela, ponieważ etapowość w składaniu papieru sama w sobie tworzy wiele progów do osiągania całej gamy mniejszych lub większych sukcesów. Niewątpliwą zaletą origami jest również to, iż rozwija logiczne myślenie, fantazję, wrażliwość artystyczną, motorykę precyzyjną ręki oraz umiejętność koncentracji.

Zabawy z origami – dają dzieciom wiele radości i satysfakcji, ponieważ są łatwe do wykonania, pobudzają twórcze myślenie i szybko dają poczucie sukcesu. Nawet niezbyt sprawne ręce dziecka dadzą sobie radę z wieloma składankami. Po wykonaniu kilku ćwiczeń dzieci chętnie tworzą własne wzory. Najmłodsze dzieci wprowadzamy w świat origami na podstawie książek Doroty Dziamskiej. Zajęcia odbywają się zazwyczaj przy muzyce i polegają na bardzo prostych zadaniach wykonywanych  z gotowych elementów. Dopiero grupa najstarsza poznaje historię i tajniki sztuki origami. Inspiracją do zajęć dla tej grupy wiekowej jest książka „Księga Origami. Każde dziecko to potrafi.”